Szukaj według koloru:

biały złoty biały malinowy ametystowy cyklamen seledyn

O sutaszu

 
Biżuteria Sutasz, a właściwie Soutache, baśniowa, orientalna, ekstrawagancka, w barokowym stylu, niepowtarzalna, niebanalna, wytworna, kolorowa jak karnawał w Rio...Niemożliwością jest określenie jej jednym słowem.

Kilka słów o materiałach.
 
W swojej pracy wykorzystuję minerały naturalne, tj. ametysty, amazonit, turkusy, cytryn, peridot, tajemnicze labradoryty oraz urzekające swym pięknem muszle Paua (Abalone), do których mam wielką słabość :) Koral naturalny, perły, kryształy Svarowski oraz wysokiej klasy taśmy cyrkoniowe, czeskiej firmy Preciosa. I oczywiście różnokolorowe tasiemki sutasz, igłę oraz "niewidzialne" nici, bez których ta wyjątkowo urokliwa biżuteria nie mogłaby powstać.

Biżuteria, którą tworzę powstaje w pojedynczych egzemplarzach, przez to każdy przedmiot staje się dziełem unikatowym. W każdy projekt wkładam "cząstkę" siebie, gdyż kocham to co robię. Przykładam wiele wagi do tego, aby biżuteria była wykonana starannie i prezentowała się nienagannie zarówno z przodu jak i z tyłu. Dlatego też gotową pracę wykańczam skórką naturalną, która się nie wałkuje tak jak jest to w przypadku filcu, ani nie strzępi. Tasiemki sutasz są ze sobą zszyte, a nie sklejone. Dzięki temu masz pewność, że oferowana przeze mnie biżuteria, nie rozpadnie się podczas jej użytkowania.
Biżuterię zawsze pakuję w ozdobne pudełeczka. Istnieje także możliwość wykonania biżuterii na Państwa zlecenie. Stałym klientom, przyznaję kupony rabatowe.

Sposób pielęgnacji. 

Oferowana przeze mnie biżuteria sutasz, jest zawsze impregnowana specjalistycznym preparatem nanohybrydowym, w celu zwiększenia odporności na wszelkiego rodzaju zabrudzenia, m.in. podkład do twarzy, czy kurz, a także chroni przed wilgocią. Mimo to, może się zdarzyć, iż biżuteria zostanie przybrudzona. Wówczas można użyć wacika zwilżonego w kąpieli mydlanej i delikatnie przemyć zabrudzone miejsce, nie pocierając przy tym zbyt mocno tasiemek, aby się "nie postrzępiły". W tym celu polecam także użycie powszechnie dostępnych nawilżanych chusteczek dla dzieci.

 Co oznacza słowo sutasz.

Słowo "sutasz" można odnieść do 2 aspektów. Przede wszystkim nazwę tę noszą tasiemki, z których wykonuje się biżuterię, ale przyjęło się też tak określać technikę jej wykonywania, stąd określenie "haft sutasz".

Historia sutaszu.

Początki sutaszu sięgają aż starożytnych Chin. W średniowieczu przywędrował do Europy wraz z jedwabiem. Z początku przyjął się na Bałkanach, następnie Węgrzy nadali sznurkom nazwę "sujtas" i zaczęli naszywać je na sztandarach, mundurach i herbach. Zaczęli dodawać pozłacane i posrebrzane sznurki, co podniosło ich wartość i znacząco poprawiło jakość. Z Andegawenami, "sujtas" dotarł na zachód Europy. W tym czasie sznurki po kolei odwiedzały Sycylię, Kostarykę i Burgundię aż dotarły do Francji. Tam dostały nową nazwę "soutache", która jest używana do dziś. Nazwa "sutasz" jest po prostu spolszczeniem nazwy francuskiej.